POZNAJ PIĘKNO ZIEMI GRUDZIĄDZKIEJ 2019 – RELACJA

GRUDZIĄDZKI SAMOCHODOWY RAJD TURYSTYCZNY

"POZNAJ PIĘKNO ZIEMI GRUDZIĄDZKIEJ"

27. RUNDA TURYSTYCZNYCH SAMOCHODOWYCH MISTRZOSTW POLSKI I TURYSTYCZNEGO PUCHARU POLSKI

5. RUNDA TURYSTYCZNYCH SAMOCHODOWYCH MISTRZOSTW OKRĘGU BYDGOSKIEGO PZM

Impreza została objęta honorowym patronatem:

Prezydenta Miasta Grudziądza Macieja Glamowskiego

POL_Grudziądz_COA.svg

Starosty Grudziądzkiego Adama Olejnika

POL_powiat_grudziądzki_COA.svg

START - MARINA GRUDZIĄDZ

Już tradycyjnie, można powiedzieć, startowaliśmy do Grudziądzkiego Samochodowego Rajdu Turystycznego z fantastycznego i pełnego uroku miejsca jakim jest Marina Grudziądz.

Liczba uczestników była dla nas imponująca. Pojawiły się załogi z naszego Okręgu Bydgoskiego tj. Automobilklubu Inowrocławskiego i oczywiście z naszego ATG, ale również z różnych części Polski: Automobilklubu Wielkopolskiego, Automobilklubu Bialskopodlaskiego i Automobilklubu Krakowskiego.

Po dopełnieniu wszystkich formalności uczestnicy, ze względu na różny poziom zaawansowania w elementach nawigacyjnych, przeszli kilkunastominutową odprawę, na której wyjaśniono wszystkie możliwe elementy i oznaczenia rajdu, założenia autora trasy i ewentualne pułapki (niezamierzone, ale możliwe).

Po tej dawce teorii na linii startu, a właściwie pod bramą startu, stawiły się kolejne załogi, ruszające do pierwszego odcinka w 3-minutowych odstępach.

ODCINEK 1: START-PKC1

Początek odcinka na pewno nie był nudny: z Marina Grudziądz przez centrum Grudziądza, pierwsze pytania z trasy (konieczność wyjścia z samochodu) i próba sprawności prowadzenia samochodu już po przejechaniu nieco ponad 2km.

Pomnik upamiętniający twórców “ROTY Grudziądz” będący tematem jednego z pytań na trasie

Bardzo techniczna trasa pierwszej próby sprawności prowadzenia pojazdu (SZ1)

Po zaliczeniu próby sprawności załogi kolejno ruszały do dalszej części około 30-kilometrowego odcinka zmagając się z przygotowanymi pytaniami i oczywiście opisami itinerera (opisem trasy)

Pokonując kilometry trasy, mijając kolejne miasteczka i wsie (Wielkie Lniska, Grabowiec, Nicwałd, Węgrowo), odszukując odpowiedzi na pytania z trasy, każda załoga zmierzała do ostatniego punktu odcinka – PKC1, czyli Punktu Kontroli Czasu.

Zakończenie odcinka pierwszego zlokalizowane było w Parku Miejskim im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu. Tutaj każda załoga miała ok. 1 godziny na odpoczynek od jazdy samochodem, ale odpoczynek niezwykle aktywny.

Oprócz możliwości, a właściwie konieczności przechadzki po urokliwym terenie, nawet o tej porze roku, każda z załóg musiała znaleźć odpowiedzi na pytania tematycznie związane z obiektami znajdującymi się w parku miejskim i historią nie tylko tego miejsca. Dodatkowo w czasie tego postoju pojawiły się zadania rekreacyjne: rzut bulami, minigolf

Rzut bulami

Minigolf

Minigolf

ODCINEK 2: PKC1-META

Około 20-kilometrowy odcinek 2, prowadzący początkowo znowu przez centrum Grudziądza, był nieco łatwiejszy i mniej intensywny od poprzedniego, co nie znaczy, że łatwy i nudny.

Pokonanie centrum Grudziądza w sobotni dzień na pewno utrudniało nieco znalezienie odpowiedzi na pytania testowe odcinka drugiego czy skoncentrowanie się na kolejnych manewrach opisanych w itinererze, ale każda z załóg poradziła sobie z tym wyśmienicie i bezbłędnie.

Pozostawiając za sobą miasto Grudziądz, załogi zmierzały do Nowej Wsi, w której zlokalizowano jedyny Punkt Kontroli Przejazdu potwierdzany pieczątką. Kolejnymi punktami na trasie były Świerkocin, Mokre i Zakurzewo. To właśnie w Zakurzewie zlokalizowano Metę całego rajdu.

Wspaniały obiekt Centrum Edukacji Ekologicznej zlokalizowany przy Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Zakurzewie na sam koniec dostarczył uczestnikom ogromnej dawki wrażeń i emocji. Po dotarciu na metę załogi nie mogły jeszcze rozpocząć odpoczynku – zakończenie było dość intensywne: zwiedzanie Zakładu Gospodarowania Odpadami zakończone testem z obiektu oraz kolejne 2 próby sprawności prowadzenia pojazdu, z których ostatnia z pewnością stanowiła szczególną atrakcję: każdy miał takie same szanse, prowadząc udostępniony przez ZUG pojazd elektryczny “Melex”.

Po tych ostatnich wysiłkach, oczekując na wyniki, w końcu można było przysiąść przy ognisku i posilając się podziwiać wspaniały teren Centrum Edukacji Ekologicznej.

SZ3 – próba sprawności prowadzenia pojazdu

SZ3 – próba sprawności prowadzenia pojazdu

Zakończenie odbyło się już po zapadnięciu zmroku, ale emocje nie opadały i niemal wszyscy dotrwali do uhonorowania najlepszych w tym dniu.

Niezmiernie miło nam było gościć na zakończeniu Starostę Grudziądzkiego Adama Olejnika, który nie tylko wręczył ufundowany przez siebie puchar dla najlepszego kierowcy w próbach sprawnościowych, ale również uświetnił wręczanie pozostałych nagród.

Najlepszą załoga Grudziądzkiego Samochodowego Rajdu Turystycznego “Poznaj Piękno Ziemi Grudziądzkiej” została załoga z Automobilklubu Inowrocławskiego: Piotr Jakubaszek (kierowca) i Amelia Jakubaszek (pilot). Na kolejnych dwóch miejscach uplasowały się również załogi Automobilklubu Inowrocławskiego: na 2. miejscu Maciej Smoleński i Julia Smoleńska oraz na 3. miejscu Marcin Derkowski i Kamila Derkowska

Dodatkowo, pucharem ufundowanym przez Starostę Grudziądzkiego Adama Olejnika, uhonorowano najlepszego kierowcę w próbach sprawności kierowania pojazdem: Marcina Derkowskiego.

Załogi Automobilklubu Inowrocławskiego zdobyły największą ilość punktów dla swojego klubu, tym samym zdobywając puchar w klasyfikacji klubowej. Automobilklub Toruński Delegatura Grudziądz w klasyfikacji klubowej uplasował się na 3.miejscu tuż za Automobilklubem Wielkopolskim.

Wyniki w pełnej wersji można zobaczyć tutaj

Puchar Starosty Grudziądzkiego Adama Olejnika dla Najlepszego Kierowcy w Próbach Sprawności Kierowania Pojazdem Marcina Derkowskiego

Najlepsze załogi Grudziądzkiego Samochodowego Rajdu Turystycznego “Poznaj Piękno Ziemi Grudziądzkiej”

Uczestnicy i organizatorzy Grudziądzkiego Samochodowego Rajdu Turystycznego “Poznaj Piękno Ziemi Grudziądzkiej”

DZIĘKUJEMY

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ten wspólnie spędzony czas, za cierpliwość i wyrozumiałość, za miłe słowa, wskazówki, uwagi i rady – trudno znaleźć odpowiednie słowa, aby oddać jak wspaniali jesteście.

Nie mniejsze podziękowania należą się osobom, które wsparły organizację Rajdu, które wspaniale pracowały w różnych punktach Rajdu, które poświęcając czas i energię przyczyniły się do tak świetnej oprawy imprezy, na których zaangażowanie zawsze można liczyć i robią najlepszą robotę pod słońcem (i księżycem).

Także ogromnie pragniemy podziękować naszym sponsorom, dzięki którym możemy realizować nasze pomysły i oferować uczestnikom tak wiele. W szczególności dziękujemy MORiW Grudziądz, Marina Grudziądz, AMUZA, AutoSzyby, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia w Grudziądzu, które zarządzają Zakładem Gospodarowania Odpadami i Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie, pracownikom Zakładu Gospodarowania Odpadami i Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie, którzy zaangażowali się w nasz Rajd – w szczególności Aleksandrze Cyrankowskiej, Izabeli Krupińskiej, Martynie Łupina-Gzik.

Dziękujemy serdecznie Staroście Grudziądzkiemu Adamowi Olejnikowi za uświetnienie zakończenia swoją osobą oraz objęcie imprezy swoim patronatem.

Dziękujemy Prezydentowi Miasta Grudziądz Maciejowi Glamowskiemu za objęcie imprezy honorowym patronatem.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KOLEJNE IMPREZY TURYSTYCZNE I SPORTOWE ORGANIZOWANE PRZEZ ATG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.