Rajd Dzień Kobiet 2022 – podsumowanie

Grudziądzki Turystyczny Rajd Samochodowy "Dzień Kobiet 2022"

2. runda turystycznych motorowych mistrzostw okręgu bydgoskiego pzm

Pod patronatem

GrudziądzMiasto_1200x1395

PREZYDENTA GRUDZIĄDZA
MACIEJA GLAMOWSKIEGO

Powiat_grudziądzki_824x1023

STAROSTY GRUDZIĄDZKIEGO
ADAMA OLEJNIKA

Grudziądz_Gmina

WÓJTA GMINY GRUDZIĄDZ
ANDRZEJA RODZIEWICZA

We współpracy z

START

Może nieco chłodny, ale pogodny i słoneczny sobotni poranek zgromadził na Marinie w Grudziądzu sporą grupę fantastycznych załóg, które zechciały z Automobilklubem Grudziądzkim świętować, z delikatnym wyprzedzeniem, Dzień Kobiet.
Już od 9:30 kolejno pojawiali się uczestnicy, chętni by zmierzyć się z zagadkami na trasie.
Do 10:30 na liście startowej znalazło się 16 załóg, w tym niecodzienne pojazdy zabytkowe z Zabytkowe.tuchola.pl Tucholskie Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych, które przyniosły nam trochę cudownego klimatu minionych epok – Citroen 2CV i Nysa 522.
Ogrom informacji i materiałów rajdowych, w szczególności dla debiutantów, mógł być przytłaczający, ale każdy z pogodą ducha i zaraźliwym optymizmem przyjmował wiedzę i rady, a przede wszystkim oczekiwał startu i fajnej zabawy.
Każda załoga, jeszcze przed wyruszeniem w trasę rajdu, musiała podjąć się rozwiązania testu z BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego) i pierwszej pomocy przedmedycznej. Wielu z uczestników, w szczególności z długoletnim stażem “za kółkiem”, dzięki tym 10 pytaniom na pewno przypomniało sobie wiele, a może nawet nauczyło się czegoś nowego.
Odprawa z licznymi pytaniami i ostatnim wyjaśnieniami dotyczącymi materiałów rajdowych, organizacji i samej trasy zakończyła się pamiątkowym zdjęciem ze Starostą Grudziądzkim Adamem Olejnikiem.
Wszystkie załogi były uroczyście wypuszczane na trasę Rajdu z linii startu przez Startostę Adama Olejnika, który przy tej okazji wręczał każdej z pań pięknego tulipana, Prezesa Automobilklubu Grudziądzkiego Krzysztofa Aniołowskiego i Komandora Rajdu Zenona Reetza.

tRASA

Pierwszym punktem docelowym na trasie była próba SZ zlokalizowana na parkingu przy ul. Sienkiewicza. Już ten krótki odcinek dojazdowy (niespełna 2 km) wymagał uwagi i odpowiedzi na pierwsze pytanie. Sama próba była dość techniczna (slalom i zatoczki), ale kierowcy pokazywali świetne umiejętności, a wielu z nich również talent do sportów samochodowych.
Dalsza część to kolejne pytania i szukanie obiektów ze zdjęć (co wcale nie było takie łatwe) oraz oczywiście odszyfrowywanie itinerera, który dla większości dzięki przygotowanej pomocy i informacjom przekazanym przed startem w trasę, nie był już taki tajemniczy.
Kolejną atrakcją na trasie był Fort Wielka Księża Góra, tutaj uczestnicy mogli z bliska zobaczyć wspaniałe zabytkowe pojazdy wojskowe i sporo dowiedzieć się z znajdujących się tam tablic informacyjnych, zawierających także odpowiedzi na pytania testu turystycznego. Niektórzy tak świetnie się tam czuli, że w dalszą część trasy ruszali w obawie o spore spóźnienie na mecie.
Minuty uciekały, karty drogowe były zapełniane kratka po kratce, odpowiedzi na pytania z trasy (najczęściej prawidłowe) pojawiały się jedna za drugą, a kolejne zadania i próby były pokonywane sprawnie i zapewne z niemałą satysfakcją. Najazd na tarczę czy Jazda z liną wymagały od obu członków załogi świetnego zgrania i tu wszyscy wypadli rewelacyjnie.
Ostatnia z prób zlokalizowana przy boisku w Szynychu pozwoliła kierowcom na poznanie zachowania swojego samochodu na nieco mniej pewnej nawierzchni niż asfalt. Z pewnością ta próba przyniosła sporo nowych wrażeń, doświadczeń i wiedzy na temat zachowania swojego pojazdu na śliskiej nawierzchni.

META

Ostatnim punktem Rajdu była oczywiście META zlokalizowana na terenie OSP w Szynychu. Może na mapie Rajdu to był koniec, ale sam Rajd jeszcze się nie zakończył. Podczas oczekiwania na wyniki uczestnikom “zafundowano” wiele atrakcji: ognisko, grill, kiełbaski, ciepłe napoje, zwiedzanie OSP i fantastyczny, ogromnie pouczający pokaz ratownictwa drogowego z potężną dawką rad i wiedzy, bezcennych dla kierowców i nie tylko. Druhowie pokazali wykorzystując przygotowany wcześniej samochód (wrak) jak wyciągnąć poszkodowanego, w co warto się doposażyć jeżdżąc samochodem, czego nigdy nie robić, żeby w przypadku sytuacji wypadkowej sobie bardziej nie zaszkodzić, dali genialny pokaz wybuchającej poduszki powietrznej, pracy z narzędziami do uwalniania poszkodowanych z samochodu (wybijanie szyb, wycinanie elementów samochodu itp.), a nawet pozwolili uczestnikom na wykonanie tego co wcześniej było pokazywane przez fachowców. Bardzo liczni druhowe z OSP w Szynychu, którzy uczestniczyli w naszym zakończeniu Radu z okazji Dnia Kobiet, pokazali swój profesjonalizm, niebywale wysoki poziom swoich umiejętności, ale przede wszystkim dali się poznać jako niezwykle sympatyczni i pozytywni ludzie.

Ogłoszenie wyników było elementem kulminacyjnym Rajdu. Poznaliśmy nie tylko załogi, które najlepiej poradziły sobie z postawionymi zadaniami, ale również najlepszego kierowcę w próbach SZ, najlepsze załogi w pełni kobiece oraz klasyfikację klubową.

W klasyfikacji klubowej największą ilość punktów uczestnicy zdobyli dla:
1. Automobilklubu Grudziądzkiego
2. LKT “Wyczół” Gościeradz
3. Automobilklubu Toruńskiego

NAJLEPSZE ZAŁOGI KOBIECE

Najlepszymi załogami kobiecymi:
1. Joanna Klepczyńska i Ewelina Klepczyńska (niezrzeszone)
2. Justyna Kowalik-Górna i Aleksandra Glabiszewska z Automobilklubu Grudziądzkiego
3. Emilia Dreszler i Alicja Hentschke (niezrzeszone)

NAJLEPSZY KIEROWCA W PRÓBACH SPRAWNOŚCI SZ

Najlepszym kierowcą na próbach sprawności SZ został:
1. Piotr Fałkowski z Automobilklubu Grudziądzkiego

DzienKobiet2022_NajlepszySZ

NAJLEPSZE ZAŁOGI TURYSTYCZNEGO RAJDU SAMOCHODOWEGO "DZIEŃ KOBIET 2022"

W klasyfikacji generealnej podium zdobyli:
1. Edward Makowski i Jadwiga Makowska z Automobilklubu Grudziądzkiego
2. Piotr Fałkowski i Magdalena Mirocha z Automobilklubu Grudziądzkiego
3. Joanna Klepczyńska i Ewelina Klepczyńska (niezrzeszone)
Zauważcie proszę, że w każdej załodze była przynajmniej jedna pani.

ZAKOŃCZENIE

Wszystkie zebrane zdjęcia znajdziecie w albumie na naszym fanpage – tutaj

Uczestnicy udowodnili, że są wspaniałymi, pozytywnymi i pełnymi optymizmu ludźmi. Dzięki nim atmosfera była fantastyczna, pełna ciepła i radości. Dziękujemy Wam wszystkim, że byliście w tym dniu z nami, że bawiliście się wspaniale i daliście nam organizatorom wiele powodów do satysfakcji. Rosnąca wciąż rodzina turystów samochodowych uczestniczących w naszych grudziądzkich imprezach, daje nam powody sądzić, że takie rajdy warto organizować dla Was, że to ma sens, że dzięki temu możemy wspólnie dzielić się pasjami i radościami.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas przy obsłudze i organizacji tego rajdu, za Wasze zaangażowanie, ogrom włożonej pracy i niespożyte pokłady pozytywnej energii.
Dziękujemy gorąco druhom z OSP w Szynychu – Wasze zaangażowanie, zaraźliwy optymizm, niezwykle pozytywny stosunek do otoczenia, ogrom energii i pracy, który włożyliście by nas wesprzeć i pomóc nam podczas tego Rajdu, radość, którą “sprzedajecie” otoczeniu, to jest coś za co składamy Wam głęboki ukłon podziękowania i szacunku. Jesteście nie tylko profesjonalistami w każdym elemencie, ale sympatycznymi i wspaniałymi ludźmi.
Pragniemy podziękować Staroście Grudziądzkiemu Adamowi Olejnikowi, że cały czas wspiera nas, służy radą, aktywnie angażuje się w nasze działania i osobistym udziałem w naszych imprezach wspaniale motywuje.
Dziękujemy Prezydentowi Grudziądza Maciejowi Glamowskiemu za ciągłe aktywne wsparcie naszych działań, regularne obejmowanie swoim patronatem wszelkich organizowanych przez nas imprez.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Grudziądz Andrzejowi Rodziewiczowi za życzliwą pomoc i wsparcie w organizacji tego Rajdu, za udostępnienie obiektów i terenów gminy.
Pragniemy również podziękować Stowarzyszeniu Fort Wielka Księża Góra za udostępnienie obiektu, który stał się jedną z głównych atrakcji, za wspaniałe wsparcie organizacji Rajdu i owocną współpracę.
Dziękujemy firmie KRD za zapewnienie nam wspaniałych i wysokiej jakości materiałów drukowanych w tej imprezie, ale także w każdej przez nas organizowanej. Także dziękujemy za nieustającą życzliwość oraz profesjonalną pomoc i obsługę.
Dziękujemy również naszym niezawodnym sponsorom za to, że jesteście z nami, w szczególności w tym trudnym okresie – AutoSzyby, MED-SAR Grudziądz, Peugeot Ria, Auto-Strefa, Auto Serwis Kazimierz Wiśniewski.

Jeszcze raz gorąco i serdecznie dziękujemy wszystkim i…
…zapraszamy serdecznie na kolejne nasze imprezy.

Scroll to Top